Putin Məhəmməd bin Salmanla neft bazarlarını müzakirə edib
OPEC+ çərçivəsində daha böyük koordinasiyanın vacibliyi vurğulanıb.Rusiya prezidenti Vladimir Putin Səudiyyə Ərəbistanının vəliəhd şahzadəsi Məhəmməd bin Salman ilə dünya neft bazarındakı vəziyyəti müzakirə edib.
Marja Kremlin yaydığı açıqlamaya istinadən xəbər verir ki, Putin və Salman telefon danışığında Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı arasındakı münasibətlərdə əldə olunan dostluq səviyyəsini müsbət qiymətləndiriblər.
Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlığın cari məsələləri müzakirə edilib, qarşılıqlı faydalı ticari-iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi vurğulanıb, dünya neft bazarındakı vəziyyət müzakirə edilib.
OPEC+ çərçivəsində daha böyük koordinasiyanın vacibliyi vurğulanıb, bu formatda iştirak edən ölkələrin qlobal enerji bazarında lazımi tarazlığın və sabitliyin qorunması ilə bağlı öhdəliklərini ardıcıl şəkildə yerinə yetirdikləri qeyd edilib.
İyulun 19-da İranın paytaxtı Tehranda Astana formatında keçirilən Üçtərəfli Zirvə görüşünün nəticələri nəzərə alınaraq Suriya məsələsi də müzakirə edilib və müxtəlif səviyyələrdə danışıqların davam etdirilməsi qərara alınıb.