"Rusiya qazının kəsilməsi Avropa İttifaqında iqtisadi böhrana səbəb olacaq"
Aİ-nin bütün makroiqtisadi göstəriciləri yazla müqayisədə pisləşib.Rusiya qazının Avropa İttifaqına (Aİ) nəqlinin dayandırılmasını istisna etmək olmaz, bu, təhlükəli ssenariyə çevriləcək və Avropa İttifaqında iqtisadi tənəzzülə gətirib çıxaracaq.
Marja xəbər verir ki, bunu cümə axşamı Brüsseldə Avropa Komissiyasının yay iqtisadi proqnozunu təqdim edən Avropa Komissiyasının iqtisadiyyat üzrə komissarı Paolo Gentiloni deyib.
"Rusiya qazının tədarükünün kəsilməsinin ciddi ssenarisini artıq istisna etmək olmaz. Bu, Avropa İttifaqında tənəzzülə, bütün iqtisadi fəallığın ləngiməsinə gətirib çıxaracaq", - o deyib.
Onun təqdim etdiyi Avropa Komissiyasının proqnozlarında Avropa İttifaqının bütün makroiqtisadi göstəriciləri yazla müqayisədə pisləşib, Avro zonasında 2023-cü il üçün iqtisadi artım proqnozu 2,3%-dən 1,4%-ə endirilib, 2022-ci ildə inflyasiya 6,1%-dən pisləşib 7 ,6%-ə çatmışdır ki, bu da mütləq rekorddur.
Eyni zamanda, bu proqnozlar Aİ-nin Rusiya qazından məhrum olması vəziyyətini nəzərə almır.