ABŞ Starlink-ə icazə verdi
ABŞ Federal Rabitə Komissiyası (FCC) avtomobil, təyyarə və qayıq kimi hərəkətdə olan nəqliyyat vasitələrinə xidmət göstərmək üçün İlon Maskın SpaceX şirkətinin peyk internet sistemi olan Starlink-ə lisenziya verib.
Marja xəbər verir ki, FCC-nin Beynəlxalq Bürosunun rəhbəri Tom Sullivan yazılı açıqlamasında, "Biz indi SpaceX-in peyk internet sisteminin artan ehtiyaclara uyğun olaraq internet xidmətləri göstərməsinə icazə veririk. Ölkə daxilində səyahət edən insanlar, Avropadan ABŞ-a gələn yük gəmiləri, uçan sərnişinlər daxil beynəlxalq marşrutlarda buna ehtiyac var” ifadəsini işlədib.
Bu icazə ilə SpaceX Starlink peyk internet sistemi ilə müştərilərə və ya müəssisələrə xidmət göstərə biləcək.
Starlink kosmosda yerləşən sistemdir. SpaceX uzun illərdir ki, dünyanın təmin olunmayan yerlərində internetə çıxışı asanlaşdırmaq üzərində işləyir.
Elon Musk tərəfindən qurulan SpaceX, Starlink peykləri ilə Yerin orbitində 12 min peykdən ibarət şəbəkə qurmağı planlaşdırır. Layihənin 2027-ci ildə başa çatdırılması nəzərdə tutulur.