"ABŞ-da inflyasiya hələ pik həddinə çatmayıb"
Təxminən bir il əvvəl ABŞ-da inflyasiyanın müvəqqəti olmayacağını təxmin edən "Allianz"ın Baş iqtisadi müşaviri Muhammed El-Erian inflyasiyada pik nöqtənin hələ də müşahidə edilmədiyini bildirib.
ABŞ-da bu gün açıqlanacaq may ayı inflyasiyasından əvvəl Bloomberg televiziyasına danışan El-Erian, “Mənim üçün əsas narahatlıq iyun ayı məlumatlarının may ayından daha pis olacağıdır. İnflyasiyanın pik həddə çatdığını düşünənlər fikrini dəyişməli ola bilər”.
Apreldə ABŞ-da inflyasiya 8,5 faizdən 8,3 faizə düşsə də, 40 ilin pik həddinə yaxın qalmaqda davam edib.
Bloomberg-in sorğusuna qatılan iqtisadçılar may ayında inflyasiyanın illik 8,2 faiz olacağını proqnozlaşdırırlar. Bu göstərici pandemiyadan əvvəlki səviyyədən təxminən 4 dəfə yüksəkdir.
İnflyasiyaya səbəb olan təsirlərin getdikcə genişləndiyini qeyd edən El-Erian, “Ona görə də önümüzdəki aylarda inflyasiyanın 8,5 faizdən yuxarı olmasını görmək təəccüblü olmayacaq. Enerji qiymətləri hər ay kəskin şəkildə yüksəlir. Qida və mənzil qiymətləri artır. Ən yüksək səviyyənin reallaşdığını söyləmək hələ tezdir”, - deyə o bildirib.
El-Erian inflyasiya 5,4%-ə çatan zaman, illik inflyasiya artmasının FED-in nəzərdə tutduğu kimi müvəqqəti olmayacağını qeyd edərək, Fed-in sərt pul siyasətinə başlamayaraq səhvietdiyini bildirmişdi.