Avropa İttifaqı ölkələrinin energetika nazirləri növbədənkənar toplanacaq
Sentyabrın 9-da Avropa İttifaqına (Aİ) üzv ölkələrin energetika nazirləri fövqəladə toplantı keçirərək təbii qaz və elektrik enerjisinin qiymətlərinin sürətlə artırılmasını müzakirə edəcəklər.Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələrinin enerji nazirləri növbədənkənar toplanacaq.
Avropa İttifaqına sədrlik edən Çexiyanın sənaye və ticarət naziri Yozef Sikela Avropadakı enerji böhranı ilə bağlı yerli mətbuata açıqlamalar verib.
Marja xəbər verir ki, elektrik bazarının 30 ildir avropalılara xidmət etdiyini və enerji qiymətlərini aşağı saldığını qeyd edən Sikela, "İndi enerji bazarının lazım olduğu kimi işləmədiyini qəbul etməliyik. Bazar donub və buna görə də bunu düzəltmək lazımdır" ifadələrdən istifadə edib.
Dövrün sədri olaraq AB ölkələrinin enerji nazirlərini növbədənkənar iclasının çağırıldığını qeyd edən Sikela, bu görüşün sentyabrın 9-da keçirilməsinə qərar verildiyini bildirib.
Ötən ilin iyul ayında təbii qazın meqavat saat qiymətinin 18 avro ətrafında olduğunu xatırladan Sikela, söz mövzusu qiymətlərin 310 avroya çatdığını qeyd edib.
Sikela qiymət artımının Ukraynadakı müharibə, Rusiyadan gələn qaz axınının azalması, Fransadakı atom elektrik stansiyalarının təxminən yarısının texniki nasazlıqlar səbəbiylə saxlanması kimi müxtəlif səbəblərdən qaynaqlandığını bildirib.
Oktyabrın 11-12-də Praqada Aİ-nin enerji nazirlərinin planlaşdırılan iclası keçirilməli idi.
Bəzi Aİ-yə üzv ölkələr təbii qazın tavan qiymətini və elektrik enerjisi bazarının işləməsi modelinin dəyişdirilməsini tələb edirlər. Aİ Komissiyası bu mövzuda üzv dövlətlərlə danışıqlar apararaq ortaq mövqe müəyyən etməyə çalışır.