Dünyanın sonu gələndə bu 5 ölkə sağ qalacaq - ARAŞDIRMA
Dünyanın sonu ilə bağlı araşdırmalar və ssenarilər bəşəriyyəti maraqlandırmağa davam edir. Alimlər dünyanın sonu gəldiyi zaman mənzərənin necə görünəcəyini müəyyən etmək üçün yeni araşdırmalar da aparırlar. Marja.az xəbər verir ki, son araşdırmalar nəticəsində maraqlı nəticələr ortaya çıxıb. Bu araşdırmaya görə, dünyanın sonu gəldikdə yalnız 5 ölkə sağ qala biləcək.
SAĞ QALACAQ 5 ÖLKƏ
Alimlər dünyanın qlobal çöküşü zamanı sığınacaq üçün ən təhlükəsiz ölkələri müəyyən ediblər. Bu ölkələr arasında Yeni Zelandiya, İslandiya, İngiltərə, İrlandiya və Avstraliyanın Tasmaniya əyaləti var.
YENİ ZELLANDİYA İLK YERDƏDİR
Yeni Zelandiya geotermal və hidroelektrik enerjisi, bol kənd təsərrüfatı torpaqları və aşağı əhali sıxlığına görə bu siyahıda birinci yerdədir.
QLOBAL ÇÖKMƏ TƏHLÜKƏSİ ARTIB
Tədqiqatçılar mürəkkəb şəbəkələrdə bir-birinə bağlı olan enerjiyə əsaslanan qlobal iqtisadiyyatın vurduğu ekoloji ziyana görə bəşər sivilizasiyasının "təhlükəli vəziyyətdə" olduğunu bildirirlər. Mütəxəssislərin fikrincə, ağır maliyyə böhranı, qlobal istiləşmənin təsiri, təbiətin məhv olması, koronavirusdan daha pis pandemiya və ya ümumi olaraq bütün bunların cəmləşməsi qlobal çöküşlə nəticələnə bilər.
İSTEHSAL XÜSUSİYYƏTLƏRİ NƏZƏRƏ ALINIR
Hansı ölkələrin belə bir çöküşə daha dözümlü olacağını qiymətləndirmək üçün ölkələr öz əhalisi üçün ərzaq yetişdirmək, öz sərhədlərini arzuolunmaz kütləvi miqrasiyadan qorumaq, elektrik şəbəkələri və bəzi istehsal imkanları əsasında sıralanıb. Birinci yeri mülayim bölgələrdəki və əsasən əhalinin sıxlığı az olan adalar tutub.