"OPEC hasilatı 300,000-600,000 barrel artırmağı müzakirə edir"
Məsələyə dair məlumatlı mənbələrdən verilən məlumata görə, OPEC üzvləri, hasilatı qarşıdakı bir neçə ay ərzində gündəlik 300,000-600,000 barel aralığında artırmağı müzakirə edir.
İran, İtraq, Venesuella indiki kvotaların dəyişdirilməsinə qarşı çıxır. İran, OPEC və müttəfiqlərinin bu həftə Vyanada keçirəcəyi iclasda, Venesuela və İraqın, neft hasilatının artmasını istəyən Səudiyyə Ərəbistanı və Rusiyanın təklifinə qarşı çıxacağını bildirib.
Həmçinin məsələyə dair mənbələr, digər ölkələrdən rəsmilərin bu həftə Vyanada keçiriləcək iclasda nisbi mülayim artım məsələsində razılığa gəlmək məsələsində nikbin olduqlarını deyiblər.
OPEC və digər neft istehsalçısı ölkələrdən rəsmi şəxslər, istehsal sahəsindəki əməkdaşlığın daimi olmasına çalışırlar. Rusiya və OPEC arasında əlaqələrin güclənməsi, İran və Venesuelanın hasilatın artırılması məsələsində razı olmasılarına kömək edə bilər.