Urals neftinin orta qiyməti 60 dollarlıq qiymət tavanından aşağı düşüb
Dekabrda Urals neftinin orta qiyməti dekabrın 5-də Qərb ölkələri tərəfindən Rusiya neftinin təqdim etdiyi 60 dollarlıq qiymət tavanından aşağı düşüb.Rusiyanın əsas ixrac brendi olan Urals neftinin 2022-ci ildə orta qiyməti 2021-ci illə müqayisədə 10,3% artaraq 76,09 dollar/barel təşkil edib. Lakin ötən ilin dekabrında 2021-ci ilin dekabr ayı ilə müqayisədə 30,6% azalaraq 50,47 dollar/barelə düşüb.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Federasiyası Maliyyə Nazirliyinin məlumat yayıb.
“Urals markalı neftin orta qiyməti 2022-ci ilin yanvar-dekabr aylarında bir barel üçün 76,09 dollar təşkil edib. 2021-ci ilin yanvar-dekabr aylarında orta qiymət 69,0 dollar/barel təşkil etmişdi. Urals markalı neftin orta qiyməti ötən il ərzində 10,3% artıb”, - Nazirliyin Telegram kanalında deyilir.
2022-ci ilin dekabrında Urals neftinin orta qiyməti bir barel üçün 50,47 dollar təşkil edib. Bu, 2021-ci ilin dekabr ayı ilə (72,71 dollar) müqayisədə 30,6% aşağıdır.
Beləliklə, dekabrda Urals neftinin orta qiyməti dekabrın 5-də Qərb ölkələri tərəfindən Rusiya neftinə tətbiq edilən 60 dollarlıq qiymət tavanından aşağı düşüb.