Alan yoxdur - yenidən investisiya müsabiqəsinə çıxarıldı
“Daşkəsən Filizsaflaşdırma” ASC yenidən investisiya müsabiqəsinə çıxarılıb
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi müəssisənin səhmlərinin 99,22%-nin satışı üzrə müsabiqə elan edib
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi (ƏMDK) yenidən “Daşkəsən Filizsaflaşdırma” ASC-nin səhmlərinin 99,22%-nin satışı üzrə investisiya müsabiqəsi elan edib.
ƏMDK-nın məlumatına görə, müəssisə “Metallurgiya kompleksində sağlamlaşdırma və restrukturizasiya tədbirlərinin həyata keçirilməsi haqqında” ölkə prezidentinin 13 iyul 2016-cı il tarixli sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədi ilə “Dövlət əmlakının özəlləşdirilməsinin II Dövlət Proqramı”na və ölkə prezidentinin 17 iyul 2001-ci il tarixli fərmanı ilə təsdiq edilmiş “İnvestisiya müsabiqəsinin keçirilməsi Qaydaları”na uyğun olaraq müsabiqəyə çıxarılıb.
Müsabiqədə yerli hüquqi və fiziki şəxsləri ilə yanaşı, xarici investorlar da iştirak edə bilərlər. İddiaçılar müəssisənin istifadəsində olan dəmir filizi mədənlərinin bazasında xammaldan son məhsula qədər istehsal zəncirini ölkə daxilində təmin edən klasterin yaradılması ilə bağlı ümumi dəyəri azı 600 mln. manat olan, 5 il ərzində icra olunacaq investisiya proqramı təqdim etməli, dövlət büdcəsinə azı 100 mln. manat ödəməlidir. Qalib investor isə azı1 000 yeni iş yeri yaratmalı, layihənin icrası ilə əlaqədar cəlb olunmuş məsləhətçi şirkətə 160 min manat pul ödəməli olacaq.
Xatırladaq ki, dəmir filizlərinin hasilatı və emalı müəssisəsi olan “Daşkəsən Filizsaflaşdırma” ASC-nin nizamnamə kapitalı 1 063 140 manatdır. Bu məbləğ hər birinin nominal dəyəri 2 manat olan 531 570 ədəd sənədsiz, adlı səhm əsasında formalaşıb. Bunun isə 527 447 ədədi investorlara təklif olunur.
Hazırda sənaye müəssisənin 304 işçisi, 18 857 261 manat öhdəliyi, o cümlədən 676 534 manat əmək haqqı və ona bərabər tutulan borcu, 5 426 223 manat dövlət büdcəsinə olan borcu, 1 504 262 manat Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna olan borcu, 1 808 354 manat dövlət xidmətlərinə görə dövlət müəssisələrinə (elektrik enerjisi, qaz, su, kanalizasiya, dəmir yolu daşımaları) olan borcu, 3 168 693 manat mal, iş və xidmətlərə görə qeyri-dövlət müəssisələrinə olan borcu, 3 684 073 manat alınmış kreditlərə və onlara hesablanmış faizlərə görə borcu, 2 589 122 manat sair borcu, eləcə də 321 145 manat isə debitor borcu var.