Azərbaycan Monqolustanda kaşemir istehsalına yatırım edə bilər - RAZILAŞMA
Azərbaycan tərəfi kaşemir istehsalı, yun emalı, xalça istehsalı üzrə istehsalat müəssisələrinin yaradılmasına investisiya yatırmaq imkanını öyrənir. Bu barədə Monqolustan prezidentinin saytında məlumat verilir.
Azərbaycan və Monqolustan prezidentləri İlham Əliyev və Xaltmaaqiyn Battulqa arasında Bakıda keçirilən görüşdə müvafiq razılıq əldə olunub.
Bundan başqa, tərəflər heyvan mənşəli məhsulların, o cümlədən ət və dərinin Azərbaycana ixrac məsələsini ətraflı öyrənməyə dair razılığa gəliblər.
Danışıqlar zamanı X.Battulqa ikitərəfli münasibətlərin iqtisadi məzmunla zənginləşdirilməsi və iki ölkənin sahibkarları arasında birbaşa işgüzar əlaqələrin qurulmasının əhəmiyyətini qeyd edib.
“İ.Əliyev öz növbəsində onun təklifini dəstəkləyib və deyib ki, cari ilin oktyabr ayında Monqolustana ixrac missiyası təşkil ediləcək. Missiyaya iş adamları və İqtisadiyyat Nazirliyinin nümayəndələri daxil olacaq”, - məlumatda deyilir.
O cümlədən, dövlət başçıları ASK, turizm, idman və nəqliyyat sahələrində ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
“Həmçinin X.Battulqa İ.Əliyevi Monqolustana səfərə dəvət edib”, - məlumatda vurğulanır.