"ABŞ-Çin ticarət müharibəsi qlobal iqtisadiyyatı vura bilər"
Beynəlxalq kredit reytinqi agentliyi S&P-nin Bbaş iqtisadçısı Paul Gruenwald-a görə, ticarət müharibələri davam edərsə bunun zərərini qlobal iqtisadiyyat ödəyə bilər.
"Marja" CNBC-yə istinadən xəbər verir ki, iqtisadçı, "Əgər bu anlaşmazlıq davam edərsə istehlakçılar çox xərcləməyəcək, şirkətlər investisiya qoymayacaq, istehlakçı inamı düşəcəkdir. Bu vəziyyət də qlobal iqtisadi artım üçün üçün mənfi olacaqdır" şərhini edib.
Gruenwald-ın sözlərini belə davam etdirib "Əgər dünyanın ən böyük 2 iqtisadiyyatı tam miqyaslı bir ticarət müharibəsinə girərsə, bu, qlobal iqtisadi artımda əhəmiyyətli bir azalmaya səbəb olacaqdır".
Çinin "Xinhua" informasiya agentliyi əvvəlki gün iki ölkənin yüksək səviyyəli rəsmilərinin ticarətdə bəzi məsələlər üzərində razılaşdıqlarını, bəzi məsələlərdə isə münaqişələr olduğunu bildirmişdi.