Bazarlar, Dollara təsir edəcək kritik məlumata fokuslandı
Bu gün Dollara təsir edə biləcək mühüm məlumatlar açıqlanacaq. Qlobal bazarlar ABŞ-da açıqlanacaq kənd təsərrüfatı xaric məşğulluq məlumatına fokuslanıb.
ABŞ-da məşğulluğun artması, FED-in faiz artırması üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.
“Marja” xəbər verir ki, ABŞ-da kənd təsərrüfatı xaric məşğulluq məlumatı Bakı vaxtı ilə saat 16:30-da açıqlanacaqdır. ABŞ-da Apeldə məşğulluğun 189 min artacağı gözlənilir. Martda məşğulluq 103 min nəfər artmışdı.
Eyni zamanda, ABŞ-da işsizlik nisbəti məlumatı da açıqlanacadır Dünyanın ən böyük iqtisadiyyatında işsizlik nisbətinin 4,1%-dən 4,0%-ə düşəcəyi proqnozlaşdırılır.
Bundan başqa orta saatlıq maaşların illik və aylıq artım nisbətləri də açıqlanacaqdır.
Kənd təsərrüfatı məşğulluq məlumatı kənd təsərrüfatı xaricində son ay ərzində işləyən insanların sayındakı dəyişiklikləri müəyyən edir. Məşğulluğun artması ölkənin pul vahidinə müsbət bir təsir göstərir. Kənd təsərrüfatı xaric məşğulluq məlumatının proqnozdan yüksək çıxması dollar üçün pozitiv/buğa, aşağı çıxması isə neqativ/ayı bazarıdır. Yeni iş yerlərinin açılması və nətəcədə gəlir əldə edən insanların daha çox xərcləməsi ümumi daxili məhsul (ÜDM) üçün önəmlidir.