Rubl kəskin ucuzlaşmanın ardından bir qədər dəyər qazanıb
ABŞ və Rusiya arasında Suriya mövzusundakı münaqişənin artdığı bir şəraitdə, yüksələn neft qiymətlərinin investorların sinirlərini sakitləşdirməsindən sonra, Rubl 16 ayın ən aşağı səviyyəsindən bir az toparlanıb, istiqrazlar dəyər qazanıb.
"Marja" "Bloomberg"ə istinadən xəbər verir ki, Rubl dollar qarşısında 1.8 faiz bahalaşıb və məzənnə 61.50 səviyyəsinə gəlib.
Suriyada artan münaqişə investorlar üçün bir dilemma yaradır. Bir tərəfdən bu vəziyyət, bu həftə bazarlarda sarsıntı yaradan geosiyasi qeyri-müəyyənliyi daha da artırarkən, digər tərəfdən, Rusiyanın əsas gəlir mənbəyi olan neftin yüksəlməsinə səbəb olur.
Rubl Çərşənbə günü, ABŞ Prezidenti Donald Trampın "Twitter"dən verdiyi açıqlamada, Suriyaya raket hücumu edəcəyi barədə xəbərdarlıq etməsinin ardından gün ərzində 16 ayın ən aşağı səviyyəsinə qədər enmişdi. Rusiyanın pul vahidi, Brent neftinin güclü bahalaşması (72 dolları keçib) və ABŞ-ın maliyyə naziri Stiven Mnuchin-in Rusiyanın ölkə istiqrazlarına sanksiyanın tətbiq edilməsinə qarşı olduğunu söyləməsinin ardından dəyər qazanıb
"Rosbank"ın analitiklərindən Yury Tulinov, "Bazar Mnuchin-in açıqlamasını uzun zamandır gözlənilən müsbət xəbər kimi qiymətləndirib. ABŞ və Rusiyanın dialoqa başlayacağı barədə ümidlər artıb. Suriya mövzusundakı gərginlik, əlbəttə, hələ də davam edir, treyderlər raket hücumunu və Rusiyanın reaksiyasını gözləyir" deyib.