Neft qiymətləri tələb gözləntiləri və dolların ucuzlaşması ilə yüksəlib
Çərşənbə axşamı günortadan sonra dünya bazarında neft qiymətləri artıb. Bazarlar tələb və dolların zəifləməsi ilə bağlı olaraq daha optimistdir.
Brent markalı neftin fevral fyuçerslərinin qiyməti 0,98% artaraq 80,58 dollar/bareli, WTI-nin fevral fyuçersləri 1,41% artaraq 76,44 dolları görüb.
Dollar indeksi (ABŞ-ın ticarət tərəfdaşları olan altı ölkənin valyuta səbətinə nisbətdə məzənnə) 0,62% azalaraq 104,08 bənd təşkil edib. Daha zəif dollar, neft də daxil olmaqla, əmtəələrə tələbi dəstəkləyir və onları başqa valyutada satın alındıqda daha əlverişli edir.
Tələb gözləntilərini dəstəkləyən Çinin yüksək səviyyəli hökumət rəsmilərinin 2023-cü ildə neft istehlakının bərpası və genişləndirilməsinin prioritet olması barədə bəyanatları olub. Çin neftin ən böyük idxalçı və istehlakçılarından biridir.