Kağız istehsalçısı "Mondi" Rusiyadakı biznesini satır
Kağız istehsalçısı Mondi Rusiyadakı biznesini "Gotek" qrupuna ("Готэк") 1,6 milyard rubla satır.Kağız və qablaşdırma məhsullarının istehsalçısı "Mondi" Rusiyadakı biznesini qablaşdırma materiallarının istehsalı və satışı ilə məşğul olan "Gotek" şirkətlər qrupuna 1,6 milyard rubla satır.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə "Mondi"nin internet saytında cümə axşamı dərc olunan bəyanatda deyilir.
"Mondi plc" Rusiyadakı qablaşdırma istehsalı və emalı üzrə üç müəssisəsini "Gotek" qrupuna 1,6 milyard rubla (cari məzənnə ilə təxminən 24 milyon avro) satmaq barədə müqavilə bağladığını təsdiqləyir”, - bəyanatda deyilir.
3 fabrikin daxil olduğu sövdələşmənin 2023-cü ilin birinci yarısında başa çatacağı gözlənilir.
Bundan əvvəl "Mondi" Sıktıvkarda yerləşən Rusiyadakı ən böyük fabrikini "Augment" investisiya şirkətinə satdığını açıqlamışdı. Şirkət Rusiyadakı biznesini satmaq qərarını ilk dəfə 2022-ci ilin mayında elan edib.
"Mondi Group" beynəlxalq qablaşdırma qabları istehsalçısıdır. Şirkətin 30-dan çox ölkədə 26 minə yaxın işçisi var. Əsas istehsal müəssisələri Mərkəzi Avropa, Rusiya, Şimali Amerika və Şimali Afrikada yerləşir. Şirkət 100-dən çox növ kağız və qablaşdırma məhsulları təklif edir.
"Gotek Group"- baş ofisi Moskvada yerləşən Rusiyanın aparıcı qablaşdırma məhsulları istehsalçısıdır. Şirkətin təxminən 2200 işçisi var.
Qeyd edək ki, "Mondi" şirkəti "Снегурочка" A4 ofis kazılarının istehsalçısıdır. Bu məhsul Azərbaycanda da çox məşhurdur.