İsveçrə banklarında 49 milyard dollar Rusiya aktivləri var
100-ə yaxın Rusiya vətəndaşı və şirkətinin İsveçrə banklarındakı aktivlərinin məbləği 46 milyard frankdan (49 milyard dollar) çox olduğu açıqlanıb.İsveçrə hökuməti ölkənin banklarında mövcud olan Rusiya sərvətləri ilə bağlı indiyədək ən ətraflı açıqlama verib.
Marja-nın məlumatına görə, İsveçrə Dövlət İqtisadiyyat Katibliyi (SECO) cümə axşamı elan edib ki, 123 Rusiya vətəndaşının və ya qurumunun ölkə banklarındakı ümumi aktivləri 46,1 milyard frank (49 milyard dollar) təşkil edir.
SECO-nun ikitərəfli iqtisadi əlaqələr üzrə rəhbəri Ervin Bollinqer bildirib ki, sanksiyaya məruz qalan məbləğ Rusiyanın İsveçrədəki bütün aktivlərinin yalnız bir hissəsidir.
Rusiya Ukraynanı işğal etdikdən sonra İsveçrə banklara ruslardan 100 000 İsveçrə frankından (106 000 dollar) yüksək məbləğləri qəbul etməyi qadağan edib.
İsveçrə Bankirlər Assosiasiyası bildirib ki, bu rəqəmə (46,1 milyard franka) yalnız 100.000 frankdan çox əmanətlər daxildir. Ölkədəki bankların cəmi Rusiya aktivləri ən azı 150 milyard frankdır.