Neft qiymətləri OPEC+ görüşünə dair xəbərlər ilə yüksəlir
Çərşənbə günü günortadan sonra dünya birjalarında neft qiymətlərinin artım tempi 2,5%-i keçib. İnvestorlar ABŞ Energetika Nazirliyindən bu xammalın ehtiyatları ilə bağlı həftəlik statistik məlumat gözləyərkən, OPEC+-ın gələcək siyasətini də qiymətləndirirlər.
Marja xəbər verir ki, Bakı vaxtı ilə saat 15.27-yə olan məlumata görə, Brent markalı neftin fevral fyuçerslərinin qiyməti 2,7% artaraq 85,29 dollar/barelə, WTI markalı neftin yanvar fyuçersləri 26% artaraq 80,27 dollar/barelə çatıb.
Treyderlərin diqqəti OPEC+ görüşü ilə bağlı xəbərlərə yönəlib. RİA Novosti-yə vəziyyətlə tanış olan mənbə bildirib ki, Alyansın texniki monitorinq komitəsinin iclası daxil bütün iclasların onlayn keçiriləcəyi gözlənilir.
KİV-in məlumatına görə, görüşlərin videokonfrans vasitəsilə keçirilməsi qərarı OPEC+-ın neft sazişinin parametrlərində dəyişiklik planlaşdırmaması ilə əlaqədardır.
Çərşənbə günü axşam ABŞ-ın Energetika Nazirliyi noyabrın 25-dək olan həftə ərzində ölkədəki kommersiya neft ehtiyatlarında dəyişikliklərlə bağlı məlumatları açıqlayacaq. Analitiklər 2,8 milyon azalma gözlədiyi halda, çərşənbə gecəsi Amerika Neft İnstitutu (API) 7,9 milyon azalma təxmin etdiyini bildirib.