ABŞ-da inflyasiya "soyuyur" - MÜHÜM MƏLUMATLAR AÇIQLANDI
ABŞ-da illik inflyasiya oktyabrda son 9 ayın ən aşağı səviyyəsinə düşüb. Ölkədə ümumi istehlak qiymətləri oktyabr ayında ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7,7 faiz artıb. Bloomberg-in sorğusunda iştirak edən iqtisadçılar artımın 7,9 faiz olacağını gözləyirdilər.ABŞ-da inflyasiya soyumağa başlayıb.
Marja xəbər verir ki, ölkədə oktyabr ayında illik inflyasiya 7,7% təşkil edib (Ümumi qiymətlər ötən ilin oktyabr ayı ilə müqayisədə 7,7% artıb). Proqnoz 7,9 faiz idi. Beləliklə, ABŞ-da inflyasiya proqnozdan aşağı reallaşıb.
ABŞ-da illik inflyasiya oktyabrda son 9 ayın ən aşağı səviyyəsinə düşüb.
Sentyabrda illik inflyasiya 8,2 faiz təşkil etmişdi.
Oktyabr ayında aylıq inflyasiya 0,4% olaraq qeydə alınıb (qiymətlər 2022-ci ilin sentyabr ayı ilə müqayisədə oktyabrda 0,4% artıb). Proqnoz 0,6% idi.
Əsas göstəricilər də aşağı düşüb. Açıqlanan məlumatlara görə, oktyabr ayında ərzaq və enerji məhsulları istisna olmaqla aylıq inflyasiya 0,4%, illik inflyasiya 6,3% təşkil edib. Bloomberg tərəfindən sorğuya qatılan iqtisadçılar əsas göstəricilərdə məhdud azalma gözləyirdilər. Qida və enerji xaric istehlak qiymətlərində aylıq 0,5%, illik 6,5% artım gözlənilirdi.
Sentyabrda ölkədə ərzaq və enerji istisna olmaqla inflyasiya aylıq 0,6 faiz, illik müqayisədə 6,6 faiz təşkil etmişdi.
Məlumatlardan sonra riskli aktivlərdə "ralli" görülüb. Fed-in dekabr toplantısında daha yavaş faiz artıracağı gözləntiləri güclənib.
İllik inflyasiya zəifləsə də FED-in 2 faizlik hədəfinin çox üzərindədir.