Amazon 1 trilyon dollar dəyər itirən ilk şirkət oldu!
Elektron ticarət nəhəngi Amazon birjalarda görünməmiş dəyər itkisi yaşayıb. Şirkətin bazar dəyəri 2021-ci ilin iyulundan bu yana 1 trilyon dollar azalıb.Dünyanın ən böyük e-ticarət şirkəti Amazon-un bazar dəyəri 1 trilyon dollardan çox azalıb.
Marja xəbər verir ki, Amazon bir müddətdir ki, maliyyə cəhətdən yaxşı vəziyyətdə deyil. Açıqlanan rəqəmlər gözləntilərdən aşağı olub. Qlobal inflyasiya ilə sərtləşdirilən pul siyasətləri də (faizlər artırılır - red) bunlara əlavə olunduqda qaçılmaz vəziyyət reallaşıb.
2021-ci ilin iyul ayında Amazonun bazar dəyəri rekord səviyyəyə - 1 trilyon 880 milyard dollara çatmışdı. Ötən gün birjada Amazonun bazar dəyəri 879 milyard dollara düşüb. Qısası, şirkətin bazar dəyəri 1 trilyon 1 milyard dollar azalıb.
Digər texnologiya nəhənglərində də vəziyyət fərqli deyil. Məsələn, Microsoft-un ucuzlaşması 900 milyard dollar səviyyəsindədir. ABŞ-ın 5 ən dəyərli texnologiya şirkəti 2022-ci ildə 4 trilyon dollar dəyər itirib.