Yaponiyada rekord ticarət kəsiri
Aprelin 1-də başlayan 2022-ci maliyyə ilinin birinci yarısında Yaponiyada 11 trilyon yen (təxminən 73,37 milyard dollar) həcmində ticarət kəsiri qeydə alınıb ki, bu da belə statistikanın aparılmağa başladığı 1979-cu ildən bəri mütləq antirekorddur.
Marja xəbər verir ki, Yaponiya Maliyyə Nazirliyinin cümə axşamı açıqladığı məlumatlara görə, Yaponiyanın idxalı 44,5% artaraq 60,58 trilyon yenə (404,09 milyard dollar) çatıb. Eyni dövrdə ixrac cəmi 19,6% artaraq 49,58 trilyon yen (330,72 milyard dollar) təşkil edib.
Sonuncu antirekord ticarət kəsiri 2013-cü maliyyə ilinin ikinci yarısında (2013-cü ilin oktyabrından 2014-cü il martın 31-dək) qeydə alınmşdı. Ticarət kəsiri 8,76 trilyon yen (indiki məzənnə ilə 58,43 milyard dollar) təşkil etmişdi.
Ticarət kəsirinin artması Yaponiyanın tam həcmdə idxal etmək məcburiyyətində qaldığı enerji mallarının qiymətlərinin artması, eləcə də milli valyutanın 32 ilin minimum səviyyəsinə sürətlə ucuzlaşması ilə bağlıdır. Yenin kəskin ucuzlaşması idxal məhsullarını bahalı edib.