İstanbulda mənzil qiymətləri 3 dəfə artıb
Türkiyə Respublikası Mərkəzi Bankının (TCMB) avqust ayı mənzil qiymətləri indeksinə görə, qiymətlər 2021-ci ilin avqust ayı ilə müqayisədə 185% artıb. İstanbulda eyni dövrdə mənzil qiymətləri 211% artıb. Avqust ayında İstanbulda mənzilin bir kvadrat metrinin orta qiyməti 24 min 533 türk lirəsi (TL) olub.Türkiyədə mənzil qiymətlərində artım tempi Avqust ayında da davam edib və artımda yeni rekord qeydə alınıb.
Marja.az xəbər verir ki, Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankının (TCMB) açıqladığı mənzil qiymətləri indeksinə görə, avqust ayında Türkiyədə mənzil qiymətləri illik 184,6 faiz artıb. İstanbulda isə mənzil qiymətləri 210,8% yüksəlib.
Məlumata görə, eyni dövrdə Türkiyədə yeni evlərin qiymətləri illik 176,4 faiz artıb. Köhnə mənzil qiymətlərində isə 185,4 faiz artım olub. Türkiyədə mənzilin bir kvadrat metri üzrə orta qiymət 15 min 76 TL (1380 manat) olub.
İstanbulda yeni evlər 205,7%, köhnə evlər isə 211,5 faiz bahalaşıb. İstanbulda 1 kvadrat metr üzrə orta qiymət 24 min 533 TL (2245 manat) təşkil edib.
Ankarada mənzil qiymətləri avqust ayında illik 193,5 faiz artıb. Kvadrat metr üzrə orta qiymət 10 min 780 TL-yə (980 manat) yüksəlib. İzmirdə isə eyni dövrdə illik artım 175,7% olub. İzmirdə kvadrat metr üzrə orta qiymət 17 min 305 TL (1580 manat) olaraq qeydə alınıb.