"Avropa İttifaqı qaz qiymətlərinə tavan tətbiq etməkdən çəkinəcək"
Avropa İttifaqı (Aİ) siyasi fikir ayrılıqları və tədarükün təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıqlar fonunda qaz qiymətlərinə dərhal məhdudiyyət tətbiq etməkdən çəkinəcək.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Bloomberg sənədə istinadən xəbər verir.
Agentliyin əldə etdiyi sənəd layihəsinə görə, çərşənbə axşamı Avropa Komissiyası qiymət artımlarının qarşısını almaq və qlobal qaz tədarükçüləri ilə danışıqlarda rıçaq kimi Aİ-nin birgə alıcılıq qabiliyyətindən istifadə etmək üçün tədbirlər təklif etməyi planlaşdırır.
Bundan əlavə, bildirilir ki, Avropa Komissiyası mayeləşdirilmiş təbii qaz üçün yeni qiymət indeksini işə salmaq istəyir və bu, “Rusiyadan boru kəməri qazının nəqlinin dayandırılmasından sonra regionun enerji reallığını daha yaxşı əks etdirməyə” kömək edəcək.
Qeyd edək ki, bir müddət əvvəl Rusiya prezidenti Vladimir Putin Qərbin Rusiyanın enerji resurslarının qiymətlərini məhdudlaşdırmaq ideyasını şərh edərkən bildirmişdi ki, Rusiya öz maraqlarına zidd olarsa, xaricə heç nə tədarük etməyəcək.