TotalEnergies-in rəhbəri Rusiya neftinə tavan qiymət tətbiqini “pis fikir” hesab edir
Fransanın “TotalEnergies” enerji şirkətinin rəhbəri Patrik Puyanne Rusiya neftinin qiymətinin məhdudlaşdırılmasını “pis fikir” hesab edir.
Marja xəbər verir ki, o, çərşənbə günü Londonda keçirilən Energy Intelligence Forumunda belə bir bəyanatla çıxış edib.
G7 ölkələrinin Rusiyadan ixrac olunan neftə qiymət həddi tətbiq etmək planını şərh edən Pouyanne, "Məncə, bu, pis fikirdir" deyib. Onun sözlərini Bloomberg sitat gətirir.
Oktyabrın 6-7-də Praqada keçiriləcək sammitdə Avropa İttifaqının (Aİ) 27 ölkəsinin liderləri Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar paketini təsdiq etmək niyyətindədirlər. Söhbət “Rusiya neftinin müəyyən edilmiş qiymətdən yüksək qiymətə üçüncü ölkələrə dəniz daşınmasına qoyulan qadağadan və bununla bağlı xidmətlərə qadağadan” gedir. Ehtimal olunur ki, Aİ ölkələrinin liderləri Rusiya Federasiyasına qarşı səkkizinci sanksiyalar paketini təsdiq edəcəklər, bundan sonra o, Aİ-nin Rəsmi Jurnalında dərc edilərək qüvvəyə minəcək.
Rusiya baş nazirinin müavini Aleksandr Novak oktyabrın 5-də jurnalistlərə bildirib ki, Qərb ölkələri neftin dəyərinə məhdudiyyətlər tətbiq edərsə, Rusiya neft tədarük etmək niyyətində deyil. Onun fikrincə, belə presedentlər enerji bazarına ziyan vurur və yalnız qıtlığa və qiymət artımına gətirib çıxarır.