"Avropa ölkələri Rusiya neftinə "tavan qiymət" tətbiq etməyə razılaşıblar"
Bloomberg-in məlumatına görə, Avropa İttifaqı ölkələri Rusiya neftinə "tavan qiymət" tətbiq etməyə razılaşıblar. Həmçinin paket, "tavan qiymət"in üçüncü ölkələrə neft satışı zamanı da tətbiq edilməsini və Rusiyanın bəzi yeni yüksək vəzifəli məmurlarına qarşı sanksiyaları əhatə edəcək.Bloomberg mənbələrinə görə, Avropa Birliyi ölkələri Rusiyanın neft satışına qiymət məhdudiyyətlərini ehtiva edən yeni sanksiyalar paketi üzərində razılaşıb. Paketin çərşənbə günü rəsmiləşəcəyi gözlənilir.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, çərşənbə axşamı Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələrinin səfirləri yeni paketin böyük gəmiçilik sənayesi olan ölkələrə təsirini azaltmağın yollarını müzakirə ediblər.
Müvafiq olaraq, Yunanıstan, Kipr və Malta Rusiya neftinin nəqlinə qoyulan məhdudiyyətlərlə bağlı narahatlıqlarını bildiriblər və yeni mexanizmin effektivliyinə və potensial təsirinə dair təminatların əldə edilməsinə çalışırlar.
Aİ-nin Xarici Siyasət üzrə rəhbəri Cozef Borrel çərşənbə günü deputatlara deyib ki, o, “sektor və hədəflənmiş şəxslərə” qarşı sanksiyalarla bağlı günün gec saatlarında razılıq əldə ediləcəyini gözləyir.
"Bu, Rusiyanın ixrac imkanlarını və sənayenin xüsusilə texnoloji sektorda inkişaf etdirdiyi əlaqələri daha da məhdudlaşdıracaq", - Borrell bildirib.
Sanksiyalar paketi milli hökumətlərin etirazları nəzərə alınmadan çərşənbə günü birlik tərəfindən rəsmi olaraq qəbul ediləcək.
Texnologiya sektorları da hədəflənəcək
Bununla belə, Rusiya ordusunu əsas texnologiyalardan məhrum etmək üçün aerokosmik məhsullara, elektron komponentlərə və müəyyən kimyəvi maddələrə çıxışın məhdudlaşdırılacağı gözlənilir.
Aİ neftin qiymətinin məhdudlaşdırılmasına icazə vermək üçün mövcud qanunvericiliyə dəyişiklik etməlidir. İyun ayında Aİ ölkələri dəniz yolu ilə daşınan neft üçün sığorta və maliyyə xidmətlərinə tam qadağa qoymağa razılaşıb, neftin daşınması isə məhdudiyyətlərdən azad edilib. Bu qadağaların əksəriyyəti Avropa Birliyinin Rusiya xam neftinin alınmasına qadağası ilə bərabər dekabrın 5-də başlayacaq.
Bu ayın əvvəlində neftin qiymət tavanını dəstəklədiyini açıqlayan G-7, bu tarixdən əvvəl razılaşma əldə etmək istədiyini bildirmişdi.