Canon yarımkeçiricilərin istehsalı üçün avadanlıq istehsalı zavodu açacaq
Şirkət müəssisənin yaradılmasına təxminən 348 milyon dollar ayırmağa hazırdır.2025-ci ilə qədər Yaponiyanın "Canon" texnoloji şirkəti yarımkeçiricilərin istehsalında istifadə olunan litoqrafiya avadanlığı istehsal edən müəssisəni yaratmağı planlaşdırır.
Marja xəbər verir ki, bu barədə çərşənbə günü Nikkei qəzeti məlumat yayıb.
Məlumata görə, zavodun tikintisi 2023-cü ildə Yaponiyanın şərqindəki Toçiqa ərazisində başlaya bilər və Canon onun yaradılması üçün təxminən 50 milyard yen (təxminən 348 milyon dollar) ayırmağa hazırdır. Bununla paralel olaraq şirkət litoqrafiyanın maya dəyərini 40% azaldacaq yeni avadanlıqların hazırlanmasına başlamaq niyyətindədir.
Hazırda dünyanın avtomobil və elektronika istehsalçıları yarımkeçirici qıtlığı yaşayırlar. Bu, ilk növbədə pandemiya, eləcə də 2021-ci ildə Yaponiyanın dünya mikrosxem bazarının 17%-ni təşkil edən Renesas Electronics şirkətinin fabrikində baş vermiş yanğınla bağlıdır.