"Türkiyənin "Halkbank" və "Ziraat Bankası" Mir kartlarını qəbul etməyə davam edir"
Eyni zamanda, dövlət bankı VakıfBank “Mir” kartları ilə nağd pul verilməsini dayandırıb.Türkiyənin dövlət bankları “Halkbank” və “Ziraat Bankası” Rusiyanın “Mir” ödəniş sisteminin kartlarının qəbulunu və lirədə vəsaitin nağdlaşdırılması imkanını davam etdirir.
Marja xəbər verir ki, bunu TASS-ın müxbiri xəbər verir.
Eyni zamanda, digər dövlət bankı “VakıfBank” “Mir” kartları ilə nağd pul verilməsini dayandırıb. Bu bankdan nağd pul çıxarmağa çalışdığınız zaman, bankomat kömək üçün kartı verən bankla əlaqə saxlamağı təklif edir.
Yuxarıda adları çəkilən üç türk bankının bütün filiallarında işçilər Rusiyanın “Mir” ödəniş sistemi ilə əməkdaşlığın dayandırılması ilə bağlı heç bir sərəncamın daxil olmadığını qeyd ediblər. Eyni zamanda, bank filiallarının rəhbərləri banklardan rəsmi açıqlama gözləməyi tövsiyə edirlər, çünki bu mövzuda hətta qaynar xətt də səhv məlumat verə bilər.
Bir gün əvvəl Türkiyənin NTV telekanalı dövlət banklarının çərşənbə axşamı səhər saatlarında Rusiya ödəniş sistemindən çıxmaq qərarına gəldiyini, lakin hələlik bu barədə rəsmi məlumat verilmədiyini bildirmişdi.
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan ötən həftə aidiyyatı nazirliklərə ölkədə “Mir” kartlarından istifadənin alternativlərini işləyib hazırlamağı tapşırıb. Bu məsələ hökumətin sentyabrın 26-da keçirilən iclasında, eləcə də sentyabrın 23-də Prezidentin Maliyyə Nazirliyinin, Mərkəzi Bankın və aparıcı yerli bankların rəhbərləri ilə keçirdiyi müşavirədə müzakirə olunub. Onlarla bağlı heç bir qərar verilməyib.
Türkiyənin özəl bankları “İş Bankası” və “Denizbank”, sentyabrın 16-da ABŞ Maliyyə Nazirliyinin Rusiyanın xaricdə ödəniş sistemindən istifadəni genişləndirmək cəhdlərini dəstəklədiyinə görə sanksiyalar tətbiq etmək niyyətini açıqlamasından sonra “Mir” kartlarının qəbulunu dayandıracaqlarını açıqlayıb.
Türkiyədə “Mir” sisteminin kartları dövlət bankları olan "Ziraat Bankası", "VakıfBank" və "Halkbank" tərəfindən qəbul edilir.