"Rusiya enerji müharibəsində qalib gəlmir"
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (UEA) rəhbəri Fatih Birol: "Rusiyanın anbarları dolduqca yaxın aylarda daha çox qaz yandıracaq”Norveçin Stavanger şəhərində keçirilən ONS 2022 Beynəlxalq Enerji Konfransında çıxış edən Beynəlxalq Enerji Agentliyinin rəhbəri Fatih Birol Norveçin Avropa enerjisi üçün əsas ölkə olduğunu bildirib.
Marja xəbər verir ki, Rusiyanın enerji gəlirlərindəki artımın müsbət bir vəziyyət olduğuna dair bir fikir yaratdığına toxunan Birol, "Məncə, bu, vəziyyətə bulanıq bir baxışdır. Rusiya strateji enerji tərəfdaşlarını itirib. Moskva dünyadakı müştərilər arasında böyük etibarını itirib. Gəlirlərə baxanda yanlış fikir var. Rusiya, enerji müharibəsində qalib gəlmir”,- deyib.
Rusiyanın 2030-cu ilə qədər 30 milyard kubmetrlik mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) gücünü işə salmasının artıq mümkün olmadığını vurğulayan Birol, "Təbii qaz çənlərinin dolu olduğunu görürük. Rusiyanın anbarları dolduqca yaxın aylarda daha çox qaz yandıracaq”, - ifadələrdən istifadə edib.