Qlobal bank neftin qiyməti üzrə proqnozlarını endirib
Qlobal investisiya bankı "Goldman Sachs" 2022-ci ilin üçüncü və dördüncü rübləri üçün neftin qiyməti ilə bağlı proqnozlarını aşağı salıb.
Marja xəbər verir ki, bank 2022-ci ilin üçüncü və dördüncü rübləri üçün neftin qiyməti ilə bağlı proqnozlarını bir barel üçün 140 və 130 dollardan müvafiq olaraq 110 və 125 dollara endirib.
2023-cü il üçün proqnoz dəyişməyərək 125 dollar/barel səviyyəsində qalıb.
Ötən həftənin nəticəsi olaraq Brent markalı neftin qiyməti təxminən 9%, WTI isə təxminən 10% ucuzlaşıb. Hazırda fyuçerslər altı aylıq minimum səviyyələrə yaxındır.
Neft qiymətlərində növbəti ucuzlaşma artan çoxsaylı narahatlıqlar, o cümlədən böhran, Çinin koronavirusa qarşı “sıfır tolerantlıq” siyasəti və ölkənin daşınmaz əmlak sektorundakı vəziyyət, ABŞ-da strateji ehtiyatların sərbəst buraxılması ilə bağlıdır.
Həmçinin "Goldman Sachs"ın ekspertləri bildiriblər: “Biz hesab edirik ki, bütün bu mənfi amilləri nəzərə alsaq belə, neftin qiymətinin artım ehtimalı yüksək olaraq qalır, belə ki, bazar son aylarda gözlədiyimizdən daha böyük defisit vəziyyətindədir”.