Almaniyanın maye qaza keçid üçün xərcinin 1 trilyon avro təşkil edəcəyi qiymətləndirilir
İqtisadçı və fond bazarları üzrə mütəxəssis Jens Ehrhardt əmindir ki, sözdə "yaşıl" inqilab istehsal xərclərinin artmasına səbəb olacaq.Almaniya anti-Rusiya sanksiyalarına görə daha baha ödəməli olacaq və Rusiya qazını, mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) almaq imkanlarını genişləndirməklə əvəz etmək 1 trilyon avroya başa gələcək.
Marja xəbər verir ki, bu fikri birjalar üzrə ekspert, alman iqtisadçısı Yens Ehrhardt şənbə günü "Handelsblatt" qəzetinə müsahibəsində bildirib.
“Mənim Rusiya ilə siyasi münaqişəyə baxışım ondan ibarətdir ki, biz Almaniyada və Avropada Rusiyaya qarşı sanksiyalar tətbiq etməklə özümüzə böyük ziyan vururuq”.
Ehrhardt, Almaniyanın avtomobil sənayesi kimi ənənəvi sənayelərdən çox asılı olduğuna diqqət çəkib.
"Yaxın dörd ildə biz ucuz Rusiya qazını ümumiyyətlə əvəz edə bilməyəcəyik. LNG-nin qəbulu imkanlarının genişləndirilməsi, bəzi hesablamalara görə, bizə 1 trilyon avroya başa gələcək", - ekspert davam edib.
Onun sözlərinə görə, "yaşıl inqilab" adlanan proses istehsal xərclərinin artmasına səbəb olacaq. Ehrhardt deyir: "İstehsal sahəsi olaraq Almaniya daha da bahalaşacaq və beləliklə, rəqabət qabiliyyəti azalacaq".
Mütəxəssis hesab edir ki, avronun dövriyyəyə buraxılmasından sonra 50% artan Almaniya ixracının həcmi indi azalmağa başlayacaq. "Bu, digər ölkələrlə müqayisədə, yüksək ixrac payımıza görə bizə daha çox zərər verəcək. Almaniyada bizi çox çətin günlər gözləyir", - Ehrhardt bildirib.
O, ABŞ Federal Ehtiyatlar Sisteminin (mərkəzi bank kimi fəaliyyət göstərir) inflyasiya ilə mübarizəyə yönəlmiş tədbirlərini tənqid edib. "Düşünürəm ki, ABŞ mərkəzi bankı hazırda böyük səhv edir, yəqin ki, İkinci Dünya Müharibəsindən sonra ən böyük səhvdir" Ehrhardt deyib. O, mart ayında təxminən 12,500 bənd ucuzlaşan Almaniyanın aparıcı fond indeksi Dax-ın çöküşünün təkrarlanacağını proqnozlaşdırır.