Qlobal bankdan böhran xəbərdarlığı
Goldman Sachs ABŞ-da böhran riskinin daha yüksək olduğunu bildirib.Qlobal investisiya bankı Goldman Sachs ABŞ-dakı tənəzzüllə bağlı narahatlıqlarını dilə gətirən qurumların siyahısına qoşulub.
Marja xəbər verir ki, Bank ABŞ-ın gələn il böhrana daxil olması ehtimalının 30 faiz olduğunu bəyan edib. Bank daha əvvəl bu ehtimalın 15% olduğunu bildirmişdi.
Bankın iqtisadçıları bəyan ediblər ki, əgər birinci ildə tənəzzülün qarşısını almaq olarsa, ikinci ildə böhranın baş verməsi ehtimalı 25 faiz təşkil edir. Beləliklə, iki il üçün birlikdə hesablanan böhran ehtimalı 48%-dir. Bankın əvvəlki təxminlərində bu ehtimal 35% olaraq hesablanmışdı.
Goldman Sachs iqtisadçısı Jan Hatzius, ABŞ-da böhran riskinin indi daha yüksək olduğunu söyləyib.
ABŞ iqtisadiyyatı üçün ikinci rüb artım proqnozunu 2,8 faiz səviyyəsində saxlayan Bank üçüncü rüb üçün artım gözləntisini 1,75%-ə endirib.
ABŞ-da Wall Street təşkilatlarında böhran təhlilləri artır.
Klivlend Fed sədri Loretta Mester də söz mövzusu risklərin artdığını bildirib.
BÖHRAN (TƏNƏZZÜL) NƏDİR?
Böhran (tənəzzül) real iqtisadi fəaliyyətin azalması mərhələsidir. İqtisadiyyatın azalmasının böhran adlandırılması üçün ölkənin iqtisadi fəaliyyətinin ən azı altı ay ərzində geriləməsi laımdır. Yəni, ümumi daxili məhsul iki rüb ardıcıl olaraq mənfi olmalıdır.
Tənəzzül zamanı: