Rusiya 2022-ci ildə qlobal neft tələbinin 3,5-4 milyon barel artacağını gözləyir
Rusiya baş nazirinin müavini Aleksandr Novak hesab edir ki, dünya neft bazarı hazırda balanslaşdırılmışdır, bu il neftə tələbatın artımı sutkada 3,5-4 milyon barel olacaq.
“Mənim və nazirlərin bugünkü görüşü iştirakçılarının fikrincə, bazar kifayət qədər tarazlıdır: biz görürük ki, bu il tələbatın ümumi artımı gündə təxminən 3,5-4 milyon barel olacaq və bu, proqnozlaşdırılan proqnozdur", - Marja xəbər verir ki, Novak "Rossiya-24" telekanalına müsahibəsində deyib.
O qeyd edib ki, tələbatın bərpasının davam edəcəyini gözləyir:
"Bu gün karantin rejiminin hələ də qüvvədə olduğu Çin istisna olmaqla, bütün ölkələrdə demək olar ki, koronavirus məhdudiyyətləri götürülüb. Bu o deməkdir ki, istehlak bərpa olunacaq, bu ilin ilk bir neçə ayı ərzində qismən bərpa olunub. Biz bu gün bir daha təsdiq etdik ki, daimi qarşılıqlı əlaqəni davam etdirmək və vəziyyəti hər ay izləmək vacibdir”.
Xarici mətbuatın yaydığı məlumata görə, bu gün OPEC+ iyulda hasilatı sutkada 648 000 barel və ya qlobal tələbin 0,7%-i qədər artırmaq barədə razılığa gəliblər.
Novak bildirib ki, OPEC+ ölkələri yayda neftə artan tələbat səbəbindən neft hasilatını əvvəlcədən planlaşdırılan həcmdən artıq artırmaq qərarına gəliblər.