"2022-ci ildə dünya pandemiyanın yeni dalğaları ilə üzləşəcək"
2021-ci il koronavirusun yayılması səbəbindən asan olmadı və qarşıdan gələn ildə dünya pandemiyanın daha bir neçə dalğası ilə üzləşəcək.
Marja.az xəbər verir ki, bunu Rusiya Federasiyası Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov “Rossiya 1” telekanalının efirində bildirib.
“Həqiqətən, il çətin keçdi, doğrudan da, pandemiya baxımından, yəqin ki, ilin əvvəli də bizim üçün yaxşı heç nə vəd etmir. Aydındır ki, bizi qarşıda müəyyən sayda yeni dalğalar gözləyir”, - deyə o, müsahibəsində bildirib.
Eyni zamanda, Kreml sözçüsü müsbət məqamlara diqqət çəkib. Belə ki, o qeyd edib ki, iqtisadiyyat nöqteyi-nəzərindən Rusiya artıq “COVİD çuxurundan sürünərək çıxıb”. Peskov Rusiya prezidenti Vladimir Putinin hökumətin iqtisadi sıçrayışı təmin etmək üçün tədricən antiböhran idarəçiliyindən sistemli işə keçməyin vaxtı çatdığı barədə sözlərini xatırladıb: “Yəni iqtisadiyyatın inkişafı üçün. Bu, artıq antiböhran yox, iqtisadiyyatın müntəzəm, adi inkişafıdır. Bu, əslində, əsas məqsəddir".
"Bununla yanaşı, nə qədər çətin olsa da, əhalinin sərəncamında olan real gəlirlər artmağa başlayıb", - Kreml sözçüsü bildirib. "Təvazökarlıqla, kifayət deyil, amma artım var", -ə lavə edib.
Dövlət başçısının sözçüsü etiraf edib ki, inflyasiya bu artımı böyük ölçüdə silib. Onun sözlərinə görə, inflyasiya Rusiya hökuməti üçün "böyük başağrısı"dır. “
"Bu, Prezidentin hər gün qayğısına qaldığı şeydir. Lakin biz özümüzü qlobal kontekstdən çıxara bilmirik və inflyasiya indi bütün dünyanın əziyyət çəkdiyi xəstəlikdir”, - deyə Kremlin sözçüsü təəssüflə bildirib.
Eyni zamanda o vurğulayıb ki, Rusiya hakimiyyəti daha çox ehtiyacı olanlara yardım göstərməkdə davam edir.