2021-ci ildə Rusiyada şirə istehlakının 2020-ci il səviyyəsində olacağı gözlənilir
2021-ci ildə Rusiyada şirə istehlakı 2020-ci ilin səviyyəsində gözlənilir - təxminən 2,3 milyard litr.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Şirələr, Su və İçkilər İstehsalçıları Birliyinin ("Soyuznapitki") açıqlamasında deyilir.
"2020-ci ilin sonuna Rusiyada meyvə məhsullarının ümumi istehlakı 2,3 milyard litr təşkil edib. Cari ilin məlumatları göstərir ki, 2021-ci ildə göstəricilər təxminən eyni səviyyədə qalacaq", - məlumatda deyilir.
Birlik, 2021-ci ilin ilk yarısında meyvə suyu istehlakının həcminin təxminən 1,1 milyard litr səviyyəsində olduğunu qeyd edib: "Bu göstərici ilə biz Avropa liderləri arasındayıq (Almaniya və Fransa). Eyni zamanda, ölkəmizdə adambaşına düşən şirə məhsullarının istehlakı Avropada ən aşağı göstəricilərdən biridir - ildə təxminən 15 litr. Bunlardan 27%-i şirələr, 52%-i nektarlar və 21%-i şirəli içkilərdir".
Məlumatda, məsələn, Kipr sakininin ildə orta hesabla 30 litrdən çox, Avstriyada - 22,4 litr, İsveçdə - 21,4 litr meyvə suyu içdiyi qeyd edilib. Birliyə görə, bu baxımdan Rusiyanın əhəmiyyətli artım potensialı var.
“Rusiya meyvə şirəsi sənayesi yüksək texnoloji istehsal səviyyəsinə malikdir və ən yaxşı dünya təcrübəsindən istifadə edir. Meyvə suyu istehlakında müəyyən durğunluğa baxmayaraq, kateqoriyanın inkişafı üçün müsbət bir proqnoz veririk. İnkişafın əsas səbəbləri arasında körpə qidası üçün şirələrin istehsalı, habelə müxtəlif ölkələrdə rus şirəsi məhsullarına olan maraq və onların ixracı imkanları var”, - deyə məlumatda Birliyin prezidenti Maksim Novikov bildirib.