"Hökumətin tərkibinə “Taliban” üzvü olmayanlar da daxil ediləcək"
Əfqanıstanın yeni hökumətinin tərkibinə “Taliban” üzvü olmayanlar da daxil ediləcək.
Bunu “Taliban”ın Qətərdəki siyasi ofisinin nümayəndəsi Süheyl Şahin “CNN” telekanalına bildirib.
“Əfqanıstan inklüziv islam hökuməti dedikdə digər əfqanların da hökumətin bir hissəsi olacağını nəzərdə tuturuq”, - deyə Şahin qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, əvvəlki hökumətdən hansı məmurların yeni hökumətə daxil ediləcəyi barədə danışmaq hələ tezdir. Şahin bildirib ki, “Taliban” bəzi “tanınmış simaların” da hakimiyyətdə qalmasını istəyir.
“Taliban”ın siyasi ofisinin nümayəndəsi, həmçinin əlavə edib ki, silahlarını yerə qoyaraq hərəkata qoşulan bütün hərbi qulluqçular və polis əməkdaşları bağışlanacaq və onların təhlükəsizlikləri təmin ediləcək.
Qeyd edək ki, “Taliban” silahlıları Əfqanıstan prezidenti Əşrəf Qani ölkəni tərk etdikdən bir neçə saat sonra prezident sarayına daxil olublar. “Al Jazeera” telekanalı hərəkat üzvlərinin sarayda görüntülərini yayıb. Onlarla silahlı ilə əhatə olunmuş hərəkat rəhbərliyi ölkə başçısının kürsüsündən mediaya müraciət edib.