Ərdoğan “Taliban” lideri ilə görüşə bilər
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan “CNN Turk” və “Kanal D” telekanallarına müsahibə verib.
Dövlət başçısı “Taliban” hərəkatının dəstələrinin hücumu ilə əlaqədar Əfqanıstanda yaranmış vəziyyətə də toxunub. Onun sözlərinə görə, bu gün axşam (avqustun 11-də-red.) o, Qətərin rəhbərliyi ilə Əfqanıstandakı vəziyyəti müzakirə edib.
Onun sözlərinə görə, Türkiyə hökuməti “Taliban” hərəkatının nümayəndələri ilə danışıqlara başlamaq üçün çalışır. Dövlət başçısı hərəkatın liderini şəxsən qəbul edə biləcəyini istisna etməyib.
“Türkiyənin müvafiq institutları hazırda “Taliban”la danışıqlar aparmaq üzərində işləyirlər. Ola bilsin, hətta mən onların lideri olan adamı qəbul edə bilərəm”, - Ərdoğan deyib.
"Afganistan durumu biraz daha farklı. Bizim şu anda gerek İran kapısından, gerek Irak'tan duvarlarımızı ciddi oranda yükseltiyoruz. Buralardaki yükselen duvarlar düzensiz göçün ülkemize girmesini engellemek için. Tamamıyla sınırlarımız bu surlarla, duvarlarla örülüyor.
Bu son gelişmeler gerçekten Afgan halkının içine düştüğü durum çok sıkıntılı. Taliban'la bunların yaşadığı süreç çok sıkıntılı. Bu konuda da bazı çalışmalar yapıyoruz. Taliban'la bazı görüşmelere varıncaya dek şu an da ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir.
Bizim bu tür şeylerde eğer üst düzeyde bunları kontrol altına alamazsak bu defa Afganistan'daki barışı sağlamamız da mümkün olmaz.
Afganistan'da kendi soydaşlarımız durumunda olanlar da var. Bazı adımları atıp yanımıza kimleri alabiliriz, onların çalışmasını yapıyoruz. İlgili üst düzey yönetici arkadaşlarımı yurtdışına gönderdim bununla ilgili olarak. Aynı şekilde Katar'la bu akşam görüşmem oldu".