Ermənistanda səslərin sayılması başa çatıb, Paşinyan qalib gəlib
Bülletenlərin 95,8%-i sayılıb, Paşinyan qalib gəlirErmənistanın baş naziri vəzifəsini müvəqqəti icra edən Nikol Paşinyanın rəhbərlik etdiyi “Vətəndaş müqaviləsi” partiyası növbədənkənar parlament seçkilərində qalib gəlib.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Ermənistan Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) bütün 2008 seçki məntəqələrindən əldə olunmuş bülletenlərin sayılması əsasında açıqladığı hesabatda bildirilir.
MSK-nın məlumatına görə, 1 281 911 bülleten sayıldıqdan sonra Nikol Paşinyanın partiyasının 53,92% (687 251 seçici), keçmiş prezident Robert Köçəryanın rəhbərlik etdiyi “Ermənistan” blokunun isə 21,04% (268 165 seçici) səs topladığı təsdiqlənib.
“Mənim şərəfim var” bloku 5,23% (66 633 seçici), “Çiçəklənən Ermənistan” partiyası isə 3,96% (50 416 seçici) seçicinin dəstəyini qazanıb.
“Aydınlanmış Ermənistan” – 1,22% (15 557 seçici), Erməni Milli Konqresi – 1,54% (19 647 seçici) səslə onların ardınca gəlir.
Paşinyan seçkilərdə qələbəsini elan edib.
Onun gecə tərəfdarları qarşısında çıxışdan qısaca:
▪️Parlament seçkilərində qalib gəlmək ictimai və milli konsolidasiyanı bərpa edəcəkdir.
▪️ Ermənistan xalqı üç ildə ikinci inqilab etdi. Bu dəfə "məxmər" əvəzinə "polad" inqilab. Bütün razılaşmalar yerinə yetiriləcəkdir.
▪️Seçki saxtakarlığı səhifəsi həmişəlik bağlıdır.
▪️Növbəti günlərdə siyasi və ictimai həyatın fikirlərini başa düşmək üçün bütün sağlam siyasi qüvvələrlə məsləhətləşmələrə başlayacaq.
▪️ "Vətəndaş müqaviləsi" Parlamentdə mübahisəsiz səs çoxluğuna sahib olacaq. Konkret neçə faiz olacağı bu gün səhər bəlli olacaq.
▪️Polis asayişin qorunmasında, ictimai və dövlət təhlükəsizliyində yüksək peşəkarlıq göstərib.