İsraildə 12 illik Netanyahu dövrü sona çatdı
İsrailin "Gələcək var" və "Yamina" partiyalarının rəhbərliyi altında qurulan koalisiya hökuməti Bennett-Lapid ilə Baş nazir Binyamin Netanyahunun 12 illik səlahiyyət müddəti sona çatıb.
Marja xəbər verir ki, səsvermə nəticəsində koalisiya hökuməti, 120 yerlik Parlamentdəki 60 millət vəkilinin dəstəyi ilə etimad səsini alıb.
Bennett-Lapid koalisiyasının etimadı ilə 2009-cu ilin martından bəri baş nazir olan Netanyahunun səlahiyyət müddəti sona çatıb.
"Yamina" partiyasının lideri Bennett iki il müddətində Baş nazir vəzifəsini icra edəcək. Bennett, 2023-cü ilin avqust ayında kreslosunu koalisiya ortağı, "Gələcək var" partiyasının lideri Lapidə təhvil verəcək.
Bennett-Lapid koalisiyası, Netanyahuya qarşı müxalif olaraq birləşmiş fərqli fikirlərə sahib 8 partiyadan ibarətdir. Parlamentdə tutduqları kreslo sayı kritik bir həddə olduğundan və bəzi məsələlərdə tərəflərin tamamilə fərqli fikirləri olduğundan, koalisiyanın İsraildə uzun müddət davam edib-etməyəcəyi müzakirə olunur.
Bennettin partiyası Yamina həddindən artıq sağçı fikirləri ilə seçilir və işğal altındakı Qərb Şeriadakı qeyri-qanuni yəhudi məskunlaşmasını dəstəkləyir.
Koalisiyanın tərəfdaşlarından biri olan İsrailin Fələstinli vətəndaşlarını təmsil edən Birləşmiş Ərəb Siyahısı (Ram) buna qarşı çıxır.
Digər koalisiya ortağı Meretz, solçu bir partiyadır.
Bu səbəbdən koalisiya hökumətinin uzun müddət davam etməyəcəyi və İsrailin bu ilin sonunda yenidən erkən seçki keçirməsi lazım ola biləcəyi iddia edilir.