Qafqazın ən hündür dağının ətəyində kurortun tikilməsi planlaşdırılır
Rusiya Federasiyasına daxil Qaraçay-Çərkəz Respublikasının rəhbərliyi 2023-cü ilədək Elbrus dağının ətəyində "Cılı Suyu" sanatoriya-kurort kompleksinin və ona gedən yolun tikintisi layihəsinə başlamağı planlaşdırır.
Marja xəbər verir ki, bu barədə bölgənin rəhbəri Rəşid Temrezov çərşənbə günü İnstaqramda elan edib.
“2021-2023-cü illərdə Kuban dərəsində, uzunluğu 17 km olan "Cılı-Suyu" turizm və rekreasiya klasterinin magistral yolunun tikintisi nəzərdə tutulur".
Temrezov yazıb ki, "Cılı-Suyu" kurort kompleksinin tikintisi də planlaşdırılır.
Layihə turizm sektorunda inkişaf etdirilən milli layihələr siyahısına daxil edilməsi üçün "Rostourism"ə göndərilib.
Yoldan əlavə, uzunluğu 20 km olan elektrik ötürücü xətti, 170 otaqlı sanatoriya-kurort kompleksi, 200 yerlik restoran və alpinizm şəhərciyinin inşası planlaşdırılır. Narzan bulaqları yenilənəcək, hovuzu və idman zalı olan idman kompleksi, müalicə otaqları inşa ediləcəkdir.
Bölgəyə 2021-ci ildə turist axınının 15% artıracağı gözlənilir. Proqnozlara görə, bu il respublikanı təxminən 1,7 milyon insan ziyarət edəcək. 2020-ci ildə Qaraçay-Çərkəzi 1,5 milyondan çox turist ziyarət edib. Respublikada istirahət üçün ən populyar yerlər Arxız və Dombay kurortları, Teberda Biosfer Qoruğu və Bal Şəlalələri turizm kompleksidir.