Putin: Dollar bir döyüş vasitəsi olaraq istifadə edilir
Vladimir Putin, ABŞ dollarının iqtisadi və siyasi bir döyüş vasitəsi olaraq istifadə edildiyini söyləyibRusiya Prezidenti Vladimir Putin, ABŞ Prezidenti Co Bayden (Joe Biden) ilə keçirəcəyi görüş yaxınlaşarkən, ABŞ-ın, dolları iqtisadi və siyasi döyüş üçün bir vasitə olaraq istifadə etdiyini söyləyib.
Marja xəbər verir ki, Sankt-Peterburq Beynəlxalq İqtisadiyyat Forumunda danışan Putin, əlavə olaraq "Şimal Axın 2"nin sanksiyalar tətbiq edilən əsas qisiminin tamamlandığını da bildirib.
""Şimal Axın 2"nin ilk xəttinin bir neçə saat əvvəl müvəffəqiyyətli bir şəkildə tamamlandığını açıqlamaqdan xoşbəxtəm", - deyən Putin, ikinci xətt üçün işlərin davam etdiyini söyləyib.
Almaniyada olan hissənin bitən hissə ilə hələ birləşdirilmədiyini söyləyən Putin, yenə də "Qazprom"un qaz nəqlinə hazır olduğunu dilə gətirib.
Xatırladaq ki, Rusiyanın Maliyyə naziri Anton Siluanov, ölkənin ehtiyat fondundakı dollarları sıfırlanaraq avro, yuan və qızıla keçəcəyini söyləmişdi. Belə hücumun ola biləcək sanksiyalara qarşı dollar riskini azaltmaq məqsədilə olduğu düşünülür.