""Buğa" bazarı başa çatdı"
Fed-in keçmiş sədri Alan Greenspan, səhm bazarlarında son günlərdə yaşanan pisləşməyə işarə edərək yüksəliş trendinin sona çatdığını söyləyib.
19 il ərzində ABŞ Mərkəzi Bankı Fed-ə sədrlik etmiş əfsanəvi ad Alan Greenspan, qlobal səhm bazarlarında son günlərdə yaşanan azalmalara işarə edərək "buğa" bazarının (yüksəliş dövrü) sona çatdığını söyləyib.
"Marja" xəbər verir ki, CNN-ə danışan Greenspan, "Cari bazarın sabitlik qazanması və yenidən böyük bir yuxarı hərəkət etməsi mümkün olmadıqda, sabitlik qazandığını görmək çox qəribədir" deyib.
Keçən il də CNBC-yə müsahibə vermiş Greenspan, o zaman da uzun müddətdir davam edən aşağı faiz nisbətlərinin sona yaxınlaşdığını və bununla da sabit gəlirli qiymətli kağızlarda "öküz" bazarının başa çatacağını bildirmişdi.
"BUĞA" BAZARI NƏDİR?
"Buğa" bazarı (bullish market), bazarın artım meylində olduğu, yəni qiymətlərin gələcəkdə nikbin bir şəraitdə qalacağı (daha da artacağı) və investorların alışa keçdiyi dövrə verilən addır. "Ayı" bazarında isə vəziyyət "buğa" bazarının tam əksidir.