Fed/Powell: Güclü iqtisadiyyat bütün amerikalılara çatmayıb
ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) sədri Cerom Pauell (Jerome Powell), mərkəzi bankın artan maaşlarla yanaşı "güclü iqtisadiyyata" doğru irəliləmə qeyd etdiyini, ancaq aşağı gəlirli bir çoxunun geridə qaldığını söyləyib.
Pauell, Bazar ertəsi günü Vaşinqtonda etdiyi çıxışının mətnində, "Fed-in missiyası güclü iqtisadiyyatı və sağlam bir maliyyə sistemini dəstəkləməkdir" deyib və "Bu hədəflərə doğru önəmli bir məsafə qət etdiyimizi söyləməkdən məmnunluq duyuram" şəklində danışıb.
Pauell, ABŞ iqtisadiyyatının gücü haqqındakı fikrini təkrarlayaraq, ABŞ-da işsizlik nisbətinin 1969-dan bu yana ən aşağı səviyyəsinə enməsinin, maaş artımlarının, artah əhali rifahı və yüksələn İstehlakçı Etibarının güclü istehlakçı xərclərini dəstəklədiyini deyib.
Pauell, "Bu güclü iqtisadiyyatın və möhkəm maliyyə sisteminin faydaları Amerikalıların hamısına çatmayıb" - deyib.
Digər tərəfdən, Pauell, ABŞ iqtisadiyyatının yaşlanan əhali kimi uzunmüddətli çətinliklərlə qarşı-qarşıya olduğunu sözlərinə əlavə edib.
Pauell bu çıxışında iqtisadiyyat və pul siyasəti məsələsinə dair bəhs etməyib. Fed sədri, keçən həftə etdiyi çıxışında, Fed-in faizinin neytral faizə (iqtisadiyyatın nə kəskin artmasına, nə də kəskin azalmasına səbəb olan faiz səviyyəsi) yaxınlaşdığını söyləmişdi.