"Üfüqdə risk buludları dolaşır"
Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) rəhbəri Kristin Laqard, beynəlxalq ticarətin önündəki maneələrin artmasının təkcə ticarətə deyil, investisiya və istehsala da zərər verdiyini, gələcəyə dair qeyri-müəyyənlik yaratdığını deyib.
"Marja" xəbər verir ki, Laqrad BVF-nin gələn həftə qlobal iqtisadi artım proqnozlarını azaldacağını bildirib.
Laqard, qlobal iqtisadiyyata təhdidlərin yönəldiyini, risklərin reallaşmağa başladığını və qlobal iqtisadi artımın ləngidiyini söyləyib.
Laqard, "Qlobal dəyər zəncirlərinin qırılması, inkişaf etmiş iqtisadiyyatlar da daxil olmaqla bir çox ölkə üzərində dağıdıcı təsirə malik ola bilər" deyib.
Laqard, dünya liderlərini qlobal ticarət sistemini yox etmək əvəzinə, yaxşılaşdırmaq, qorumaq və cəmiyyətə fayda təmin etmək üçün birlikdə işləməyə çağırıb.
Üfüqdə risk buludları gəzdiyini vurğulayan Laqard, "Bu risklərin bir hissəsi reallaşmağa və qlobal iqtisadi inkişafı yavaşlatmağa başladı" ifadələrini istifadə edib.