"Tokio balinası" 230 milyon dollarlıq Bitcoin satdı
"Tokio balinası" kimi tanınan Nobuaki Kobayashi, "Mt. Gox" adına 230 milyon dollarlıq Bitcoin satıb
Təxminən dörd il əvvəl 850,000 Bitcoin-un itməsilə gündəmə gələn əməliyyat platforması "Mt. Gox"un qəyyumu Nobuaki Kobayashi, qurum adına 25.98 milyard yenlik (230 milyon dollarlıq) Bitcoin və Bitcoin Cash satıb.
"Marja" xəbər veri ki, Kobayashi tərəfindən Çərşənbə axşamı günü verilən məlumata görə, sözügedən satış, 7 Martda keçirilmiş 10-cu kreditorlar iclasından bu günə qədərki dövrdə baş verib. Altı ay əvvəl verilən açıqlamada, bir əvvəlki satışda 43 milyard yenlik satış aparıldığı bildirilmişdi.
İnvestorlar, əlində saxladığı rəqəmsal pullar görə "Tokio balinası" kimi anılan Kobayashi-nin addımlarını izləyirlər.
Bir vaxtlar kriptovalyuta bazarının ən böyüyü olan Yaponiyanın "Mt. Gox" platforması, təxminən dörd il əvvəl 850 min ədəd Bitcoin-u itirdiyini açıqlamasından sonra iflas etməmək üçün möhləti istəmişdi. Həmin dövrdə itirilən məbləğ 500 milyon dollara bərabər gəlirdi; İndi isə 5 milyard dollar ətrafındadır.
Sonra təxminən 200 min Bitcoin-u geri aldığını açıqlayan şirkət, itki üçün hakerləri günahlandırmışdı.