4 gündə 100 milyard dollar itirdilər
Nyu-York birjasında ticarət olunan Apple və Amazon-un səhmləri son 4 əməliyyat günündə 4%-dən çox ucuzlaşıb. Nəticədə, bu şirkətlərin ümumi bazar dəyərindən təxminən 100 milyard dollar silinib.
"Marja" xəbər verir ki, keçən həftənin çərşənbə axşamı günü 228,36 dollardan bağlanmış Apple səhmləri, dünən 218,33 dollara geriləyərək bu müddət ərzində 4,4 faiz ucuzlaşıb.
Bundan başqa, sözügedən dövrdə, Apple-ın bazar dəyəri 1,1 trilyon dollardan 1,05 trilyon dollara geriləyib və şirlkətin bazar dəyərindən 50 milyard dollar silinib.
Elektron-ticarət nəhəngi Amazon-un səhminin qiyməti ötən həftənin çərşənbə axşamı günü 2039,51 dollardan bağlanmasının ardından, dünən 1939,01 dollaradək düşüb. Son 4 əməliyyat günündə ucuzlaşma 4,9 faiz tətşkil edib.
Sözügedən dövrdə, Amazon-un bazar dəyəri isə 994,7 milyard dollardan 945,7 milyard dollara qədər geriləyib və 49 milyard dollarlıq azalıb.
Beləliklə, dünyanın ən dəyərli iki şirkəti mövqeyində olan Apple və Amazon-un bazar dəyərindəki cəmi itki son 4 əməliyyat günündə 99 milyard dollar olub.
Bazar dəyəri 2 Avqustda 1 trilyon dollara yüksələn Apple tarixdə bu səviyyəyə çatan ilk şirkət olub. Amazon-un bazar dəyəri isə ötən çərşənbə axşamı günortan saatlarında bu səviyyəyə çatmışdı.