Brent nefti 3 faizdən çox bahalaşdı
Xam neftin qiymətləri ABŞ-ın kommersiya (satış məqsədli) xam neft ehtiyatlarının proqnozdan çox azalması ilə əlaqədar olaraq bahalaşır.
"Marja" xəbər veri ki, beynəlxalq bazarda ən geniş istifadə edilən Brent növü xam neftin barrel qiyməti 75 dolları keçib və Bakı vaxtı ilə saat 08:45-də 75,13 dollardan alıcı tapıb. Bu gün Brent nefti 0,5% bahalaşıb.
London Brent növü xam neftin barrel qiyməti İyulun 31-dən bu yana ən yüksək səviyyəsinə çatıb. Həmin tarixdən bəri Brent nefti 3%-dən çox bahalaşıb.
ABŞ-ın Qərbi Texas (WTI) tipli xam neftin barrel qiyməti də 68,28 dollara qədər yüksəlib və bu gün 0,6 faiz artım qeyd edib.
ABŞ Enerji İnformasiya İdarəsinin (EIA) açıqladığı göstəricilər, ölkədəki kommersiya məqsədli xam neft ehtiyatlarının ötən həftə 5,8 milyon barrel (1,4 faiz) azalaraq 408,4 milyon barrelə gerilədiyini göstərib. Bazar gözləntisi ehtiyatların 1,5 milyon barrel azalacağı istiqamətində idi..