"Biz qarət edilən "kassayıq"
ABŞ Prezidenti Trampdan ticarət və gömrük rüsumları açıqlaması
ABŞ Prezidenti Donald Tramp, "Twitter" hesabından verdiyi açıqlamada, "Neçə illər ticarətdə bizə haqsız rəftar edən ölkələrin hamısı indi Vaşinqtona müzakirələrə gəlirlər. Bunun illər əvvəl reallaşması lazımdı, amma gec olsun, güc olmasın", - ifadələrini istifadə edib.
"Marja" xəbər verir ki, həmçinin Trump, "Gömrük rüsumları ən qəribəsidir! ABŞ-a haqsız rəftar edən bir ölkə ya ticarət danışıqlarında ədalətli bir razılaşma təmin etməli, ya da gömrük vergiləri ilə cavab verməlidir. Bu qədər bəsitdir. Xatırlayın, biz qarət edilən "kassayıq". Hər şey gözəl olacaq",- yazıb.
Tramp, ötən həftə ABŞ-ın CNBC kanalına verdiyi xüsusi müsahibəsində, Çinə 500 milyard dollar dəyərində gömrük vergisi tətbiq edə biləcəyini söyləmişdi.
2 həftə əvvəl, Trampın tapşırığı ilə Vaşinqton rəhbərliyi, Çinin ABŞ-ın daha əvvəlki tariflərinə cavab tədbirləri səbəbilə 10 faiz gömrük vergisi tətbiq ediləcəyi 200 milyard dollarlıq Çin məhsullarının siyahısını dərc etmişdi. Bundan əvvəl isə ABŞ, Çinin ədalətli olmayan biznes fəaliyyətlərinə cavab olaraq təxminən 34 milyard dollarlıq Çin məhsuluna 25 faiz tarif tətbiq etməyə başladığını bildirmişdi.