10 kvadrilyon ton almaz kəşf edildi
Bir neçə ay öncə Afrikanın cənubunda bir ölkə olan Lesotho-da olan nəhəng bir almaz parçası açıq hərracda 40 milyon dolaraq alıcı tapmışdı. "Marja" İHA-ya istinadən xəbər verir ki, indi tədqiqatçılar, seysmik dalğaların analizilə yerin 145 - 241 kilometr dərinliyində gizlənmiş 10 kvadrilyon ton ağırlığında almaz olduğunu kəşf edib.
Alimlər, almazın yer qabığınının yüzlərlə mil dərinliyində tərsinə çevrilmiş dağlar kimi almaz dağlarının olduğunu müəyyən edib. Alimlər yer nüvəsinin təxminən =2%-nin almazdan ibarət olduğunu düşünür.
"AGU Journal Geochemistry", "Geophysics", "Geosystems" jurnallarında dərc olunan xəbərdə, yer altında olan almazın 10 kvadrilyon tondan daha çox olduğunun düşünüldüyü qeyd edilib.
Araşdırma qrupunda yer alan Massaçusets Texnologiya (MIT) institutundan Ulrich Faul bildirib ki, bugünkü texnologiya ilə 240 kilometr dərinlikdəki almazın çıxarılması qeyri-mümkündür.