Avropa, Qətərin iri şirkəti haqqında araşdırmaya başladı
Avropa Birliyi (AB) Komissiyası, Qətərin "Qatar Petroleum" şirkətinin Avropa şirkətləri ilə bağladığı mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) tədarükü müqavilələri haqqında rəsmi araşdırma başlanıldığını açıqlayıb.
"Marja" xəbər verir ki, Komissiyanın açıqlamasında, "Qatar Petroleum" şirkətinin LNG istehsal edən və Avropaya ixrac edən bir çox şirkətə nəzarət etdiyi qeyd edilərək, Qətər şirkətinin 20-25 illik LNG satışı müqavilələrindəki birbaşa və dolayı regional məhdudiyyətlərin daha ətraflı təhlil olunacağı qeyd edilib.
Açıqlamada, "Qatar Petroleum" ilə bağlanmış LNG sazişlərində Avropa şirkətlərinə qazı bir başqa ölkəyə satılmasına məhdudiyyət qoyulmasının AB rəqabət qaydalarına zidd olacağı qeyd olunub.
Mərkəzi Dohada yerləşən və 1974-ci ildə qurulan "Qatar Petroleum", Avropanın ən böyük LNG tədarükçüsüdür. Şirkət AB-nin LNG idxalının təxminən 40%-ni həyata keçirir.
AB Komissiyası, sözügedən tədqiqat və araşdırmalarda rəqabətə zidd bir vəziyyət olub olmadığını qiymətləndirir. Rəqabətə zərər verəcək halların aşkar edilməsi halında AB Komissiyası bunu əngəlləyə və şirkəti cərimələyə bilər.