Netflix-in bazar dəyəri media nəhənglərini keçdi
Nyu-York Birjasında ticarət olunan onlayn TV və filim şirkəti "Netflix"in səhminin qiyməti dünən 344,72 dollardan bağlanmasının ardından bu gün 354 dollar səviyyəsinə qədər qalxıb və 2,7 faiz artım qeyd edib.
"Marja" xəbər verir ki, Netflix-in bazar dəyəri 4,3 milyard dollar artaraq 158,8 milyard dollardan 163,1 milyard dollara yüksəlib. Bu nəticə ilə, Netflix-in bazar dəyəri Disney və Comcast kimi ABŞ-ın media nəhənglərinin bazar qiymətini geridə qoymuşdur.
1997-ci ildə Reed Hastings və Marc Randolph tərəfindən poçt ilə DVD göndərərək və DVD kirayəyə verərək sektora daxil olan Netflix, nəhəng telekommunikasiya və media şirkətləri AT&T və Verizona da bir addım yaxınlaşmışdır. Hər iki şirkət də 200 milyard dollar ətrafında bazar dəyərlərinə malikdir.
Netflix-in ötən ay açıqladığı birinci rüb balansına görə, şirkətin ildən ilə xalis mənfəəti 63 faiz, gəliri isə 40 faiz artım göstərib, dünya miqyasında cəmi abunəçi sayı 125 milyona çatıb.
Netflix, balansında, ilin ikinci rübünün sonunda dünya üzrə cəmi abunəçi sayının təxminən 131 milyona yüksəlməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirmişdi.