Rusiya neft müqaviləsini 100% icra edə bilmədi
Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) ilə imzalanmış müqavilə çərçivəsində Rusiya neft hasilatını gündəlik 300 min barel azaltmalıdır. Ölkə aprel ayında bu həcmin 95,2%-i qədər hasilatını azalda bilib.
"Marja" xəbər verir ki, Rusiyanın energetika naziri Aleksandr Novak, paytaxt Moskvada jurnalistlərə verdiyi açıqlamada, hasilatın pay bölgüsü sazişlərində baş verən artımlar səbəbilə Rusiyanın neft istehsalında "dalğalanmalar" meydana gəldiyini bildirib.
Rusiyanın, apreldə gündəlik neft hasilatını 285 min barrel azaltdığını bildirən Novak, "Beləcə, apreldə OPEC müqaviləsini 95,2 faiz icra edə bilmişik",- deyib.
Novak, keçən ayki faktiki vəziyyətə baxmayaraq, bazarların tarazlanması məsələsində əllərindən gələni etməyə davam edəcəklərini qeyd edib.
Rusiya, OPEC ilə 2016-cı ilin Oktyabr ayında bağladığı müqavilə ilə, o tarixdə 11,24 milyon olan gündəlik neft hasilatını 300 min barel azaldacağını öhdəlik götürmüşdü.